7 відгуків
Запоріжжяул. Школьная (Героев Сталинграда), 9 оф. 37
+38050 608 3176
+38097 741 8759
Юридическая компания "Майстро и Беженар"

Права лікаря в його професійній діяльності

Права лікаря в його професійній діяльності

Права людей, що звернулися за кваліфікованою медичною допомогою, прописані і в Конституції України, і в міжнародних актах, і в цивільних законах. На відміну від пацієнта, у медичного працівника на робочому місці набагато менше прав, і основним документом, що визначає їх, є Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров'я».

Медичні працівники володіють правами, які можна розділити на дві групи:

  • загальні, а саме: кожен медичний працівник має право працювати за професією (лікарем або фармацевтом), якщо він отримав відповідну освіту і підтвердив кваліфікацію; право працювати в гідних умовах, необхідних для нормальної реалізації своїх обов'язків; право постійно підвищувати свій рівень, кваліфікацію, проходити курси по перепідготовці не менш, ніж один раз кожні 5 років; право вибирати випробувані методи, форми і засоби мед.діяльності; право впроваджувати новешие досягнення мед. і фарм. науки і практичної сфери у відомому визначеному нормативними актами порядку та ін.
  • спеціальні: право прийняти рішення не вести пацієнта; право надання неповної інформації про те, в якому стані здоров'я пацієнта.

Ґрунтуючись на діючому на сьогодні правовому полі, доктор може скористатися своїм головним законним правом - прийняти рішення не лікувати конкретного пацієнта. Але лише за умови, якщо відмова не пов'язаний із загрозою життю хворого і здоров'ю населення.


Таке рішення буде абсолютно законним у наступних випадках.

  1. Пацієнт не дотримується прописаного лікарем лікування.
  2. Зафіксовано порушення пацієнтом внутрішнього розпорядку лікувально-профілактичної установи.
  3. Частина 1 статті 38 Основ законодавства України про охорону здоров'я дає доктору ще одна підстава відмовити в наданні своїх послуг пацієнтові. Документ свідчить, що громадянин України віком від 14 років може розраховувати на медичну допомогу лікаря тільки в тому випадку, якщо медик може запропонувати свої послуги.
  4. Пацієнту може бути відмовлено в наданні необхідної медичної допомоги (крім невідкладної). Це може статися через відсутність у лікарні спеціального обладнання, потрібного для діагностики і лікування конкретного захворювання.


Ще одне важливе право - це право лікаря обмежити доступ пацієнта до інформації щодо стану його здоров'я. Законодавча база України надає уповноваженому медичному персоналу право надавати медичну інформацію в неповному обсязі про стан пацієнта, а також обмежити можливість його ознайомлення з медичними документами. Однак, в законах України відсутні пункти, що встановлюють чіткі рамки, в яких лікар може реалізувати дане право. Тому в нашій країні медик самостійно вирішує, яку інформацію озвучувати своєму пацієнтові, а яку – ні.

Це право лікар може реалізувати в таких випадках:

  • якщо повна інформація «без купюр» про хворобу пацієнта може спричинити за собою погіршення стану здоров'я не тільки пацієнта, але і його сім'ї;
  • якщо ознайомлення пацієнта з інформацією про захворювання піддає лікувальний процес ризику і може йому нашкодити.

Хочеться відзначити, що права медичного працівника несуть в собі значну етичну складову, адже, по суті, лікар може відмовити в лікуванні пацієнта у випадках, що не залежать від самого хворого. Наприклад, недотримання схеми лікування найчастіше обумовлено відсутністю у пацієнта грошей на дорогі медикаменти.

Дорогі друзі! Бажаємо вам впевненості у своїх правах. Не забувайте, що права передбачають і обов'язки.
З будь-яких питань, ситуацій, які виникли у вас в сфері медичного права, з високим рівнем професіоналізму вас проконсультує наш юрист.
Консультація адвоката – самий надійний шлях вирішити свої проблеми швидко і якісно.

Медичний юрист, адвокат у сфері медичного права - це ті фахівці, які нададуть вам висококваліфіковану допомогу в будь-який момент.