Онлайн-зміна реєстрації місця проживання - вже у травні

Онлайн-зміна реєстрації місця проживання - вже у травні

Лідія Остопарченко, адвокат,керуючий партнер ЮК "Майстро і Беженар" (Запоріжжя)

З 17 травня поточного року для українців відкрилася можливість змінювати реєстрацію місця проживання онлайн завдяки порталу «Дія».

Починаючи із 2001 року в Україні позбулися інституту прописки і замінили її реєстрацією місця проживання, яка, з одного боку, відходить в минуле, але з іншого – залишаються  адміністративні послуги, які не можна отримати без зареєстрованого місця проживання. Практика засвідчує, що це створює суттєву проблему в реалізації прав громадян. За словами міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова, наразі кожен третій українець проживає не за місцем своєї реєстрації, а цілий мільйон українців взагалі не мають місця реєстрації.

З 1 квітня поточного року інформація про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб від виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, сільських голів (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, передається в електронній формі до відомчої інформаційної системи Державної міграційної служби з подальшою передачею інформації до Єдиного державного демографічного реєстру.

Дані, що містяться у поданій в електронній формі заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання, передаються засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, засобами єдиної інформаційної системи МВС до інформаційно-телекомунікаційної системи органу реєстрації, яка забезпечує функціонування реєстру територіальної громади, або програмними засобами відомчої інформаційної системи ДМС, з доступом через офіційний веб-сайт ДМС.

Зазначені зміни дозволили започаткувати в Україні зміну реєстрації онлайн завдяки системі «Дія».  Але, слід враховувати, що презентація відповідної можливості має відбутися 17 травня. 

Разом з цим, продовжує діяти постанова КМУ № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» від 2 березня 2016 р. відповідно до якої громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. 

Слід нагадати, що документами, що підтверджують право на проживання в житлі є ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім’ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників).Виникає цілком доречне питання щодо можливості реєстрації через додаток «Дія» у орендованому житлі. Враховуючи відсутність можливості передачі в електронні ресурси договорів оренди, подібна реєстрація має здійснюватися шляхом отримання електронної згоди від власника житла (орендодавця). Так, за словами  міністра цифрової трансформації України М. Федорова «Якщо я хочу прописатися в іншої людини, то цій людині приходить сповіщення, що у неї хтось хоче прописатися. Ви зможете ввести адресу і власник квартири просто підтвердить це електронним підписом на порталі «Дія».

Отже, процедура реєстрації місця проживання має суттєво спроститися, що помітно полегшить реалізацію значної частини прав громадян.